летото
.
.
.
в приятно клокочещата, за слуха на по-голямата част от природонаселението, първична супа на българската публична действителност, сред тлъстите познания по география на черната патка, мазно боядисаната брада на мазис и животоподдържащите интервюта с мъстити чалга-идоли, по още по-мъстити масмедии, все по-често на повърхността се обръщат удивително дълбокомислени теми като спора ‘за’ или ‘против’ течния сапун, точното меню от закуската на велик участник във велико телевизионно състезание по бягане върху мокра и хлъзгава повърхност, удивително екзактно насочващи към величествените битки между отбор ‘черешка’ и отбор ‘ягодка’, през недалечното ни минало, под егидата на праотеца на българските риалити-формати ‘бързи, смели, сръчни’.
като се позамисли човек, обаче, още на първо четене се досеща за най-малко двама души, заслужаващи вниманието на българската публика в много по-голяма степен, от който и да било писмен или устен текст на мазис. и всичко това само на първо четене! ако се задълбочим малко повече, бихме могли да се натъкнем на далеч по-интересни артефакти, явления, изключително разнообразие от безбройни видове туршии, ракии и поне осем вида печено агнешко! при такъв богат избор, би било истинско престъпление да останем в твърде непретенциозните, от музикално-естетическа гледна точка, топоси на общо взето едноритъмното поп-фолк пространство.
.
.
.
‘физика на радостта’
( или как изглеждаше националният ни отбор много преди един незнаен форумен експресионист да подари на българското интернет пространство безсмъртното си заключение, че ( към началото на септември, 2015 г. ) като химн, специално на националния ни отбор по футбол, би трябвало да бъде използвана песента ‘хубава си моя горо’ – националите изглеждали като дървета и ни навявали само скръб и жалост! )
.
.
.
в ролята на прецизно балансираща сила, в нестабилно осцилиращата между възторга и страданието народностна памет, с истинска и неотразена светлина, блестят няколко ключови момента от изпълнената с драматични превратности история на българо-германските отношения и сътрудничество!
.
.
.
.
.
.
.
.
.